TerraSite

Budowa Terrarium

Jak samemu zbudować terrarium z płyty meblowej.

Zaczynamy zaplanowania wymiarów terrarium.
W naszym przypadku jest to terrarium o wymiarach 55cm(dł) x 35cm(szer) x 40cm(wys).
Przy budowie jednego terrarium najprościej udać się do sklepu typu Castorama czy Obi i podać wymiary płyt, które są nam potrzebne do budowy.
spód i gora - 55cm x 35cm x 2szt
boki terra - 35cm x 40cm x 2szt
tył - 55cm x 36,4cm x 1szt
listwa dolna - 55cm x 9cm x 1szt
listwa górna - 55cm x 5cm x 1szt    


Panowie z Castoramy wycinają nam gotowe formatki gotowe do montażu.
Warto przed płaceniem w kasie zmierzyć czy formatki są dobrze przycięte i czy krawędzie nie są uszkodzone.
Płacimy za metry kwadratowe elementów które zamówiliśmy, cięcie jest gratis. W naszym przypadku wszystkie elementy w sumie mają prawie 1 metr kwadratowy. Cena za 1 metr kwadratowy za płytę meblową w tym kolorze to 29zł. 


Obrzeże przykleja się rozgrzanym żelaskiem, w opakowaniu jest instrukcja obsługi. Obrzeże ma szerokość 21mm, nasza płyta 18mm więc po przyklejeniu obrzeża trochę nam ono wystaje. Nadmiar można ładnie przyciąć ostrym nożykiem, najlepiej takim nożykiem w kształcie szpachelki. Komplet nożyków w tym ta szpachelka kupiłem w Castoramie za 3zł (komplet na zdjęciu). Po odcięciu nadmiaru drobnym papierem ściernym delikatnie szlifujemy krawędzie żeby były gładkie i równe. Nie należy z tym przesadzać bo obrzeże jest dosyć cienkie i łatwo się ściera.

Po oklejeniu wszystkich elementów można zabrać się za skręcanie elementów. Według mnie skręcanie jest najprostszą metodą budowy terrarium. Płyty można również sklejać jednak klej powoli schnie a elementy trzeba na ten czas jakoś usztywnić co bardzo komplikuje sprawę w warunkach domowych. Przed rozpoczęciem skręcania zrobiłem otwory na kółka wentylacyjne specjalna otwornicą, potrzebne są otwory o średnicy około 4cm. Narzędzia potrzebne do wykonania otworów to wiertarka i otwornica. Ja używam otwornicy takiej jak na zdjęciu. Jest to regulowana otwornica na której ustawia się średnicę otworu który chcemy uzyskać.
Otwornicę mam w ofercie. W Castoramie takiej nie znalazłem a inne takie bez regulacji dużo droższe w Castoramie.

Do skręcania używam konfirmatów 7/5mm. Konfirmaty można kupić w Castoramie jednak jeżeli potrzebujemy ich większą ilość warto iść do jakiegoś innego sklepu najlepiej meblowego pozwoli nam to zaoszczędzić kilka złotych. 

Złączam łączone elementy w takiej pozycji jakiej mają zostać skręcone, wiercę otwór przez oba elementy wiertłem 5mm potem poprawiam wiertłem 7mm ale tylko jakieś 5-8mm głębokości aby główka konfirmatu się ładnie schowała po wkręceniu. Są specjalne wiertła do konfirmatów, koszt 16zł (w Castoramie koło 30zł) które robią nam od razu gotowy otwór do konfirmatu. Przy budowie takiego małego terra gdzie użyjemy kilkanaście konfirmatów poradzimy sobie bez tego wiertła jednak przy dużym terrarium gdzie wiercić będzie trzeba kilkadziesiąt otworów warto się zaopatrzyć w takie specjalne wiertło bo zmienianie wierteł zajmuję dużo czasu a otwory nie są takie dokładne jak w przypadku wiertła specjalnego do konfirmatów.
Po wykonaniu otworów przystępujemy do skręcania. Skręcam elementy po kolei czyli najpierw wiercę otwór i od razu skręcam oba elementy. Zawsze zaczynam od skręcenia sufitu z bokami, potem tył terra i na koniec spód. Pozwala to ukryć jakieś nie spasowania elementów. A na końcu przykręcam dwie przednie listwy.



Mamy już wszystko poskręcane. Teraz przykleję prowadnice do szyb, prowadnice to koszt 14zl za metr. kółka wentylacyjne 40gr za sztukę. Zaślepki na konfirmatów dostaniemy w Castoramie. Kółka i prowadnice przyklejam silikonem akwarystycznym.


Terrarium jest już gotowe. Można jeszcze zamontować jakieś ogrzewanie w postaci kabla grzewczego albo żarówki grzejnej podwieszanej pod sufit. Można zamontować jakieś efektowne oświetlenie diodowe z regulacją intensywności świecenia (ostatnie zdjęcie) w podwieszanym suficie koszt takiego oświetlenia to około 25zł.

 Artykuł ze strony terrasklep.pl